Blogging

Zararlı Backlinkler Tespiti ve Kurtulma İşlemi

Zararlı backlinkler tespiti ve engelleme işlemiyle seo adına size bir kazancı olmayacak sitelerden kurtulabilirsiniz. Teknoloji sayesinde bot ile hemen hemen tüm sitelerin verilerini çekmek kolay bir hale geldi. Bu botların görevi sitenizi tarayarak görsellerinizi ve tüm muhtevalarınızı sizin sitenizden çekip başka bir sitede paylaşabilir. Bu vaziyet sizin sitenizi Google gözünde kötü vaziyete sokabilir. Vaziyet böyle olunca zorunlu olarak zararlı backlinkler sağlayan siteleri engellememiz gerekiyor.

Bir önceki ” Backlink nedir ? Backlink Sorgulama Siteleri ” isimli yazımda özet olarak bahsetmiştim. Zararlı backlinkler tespiti ve kurtulmayı bu yazımda detaylı olarak anlatacağım.

Zararlı backlinkler nasıl bulunur ?

Aslında bu zararlı backlinklerden kurtulmanın 2 yolu var. Birinci yol; yukarıda söz ettiğim Google Search Console kullanmaktır. İkincisi ise seo çözümleme uygulamaları ile yapılıyor. Biz kolay ve garanti olduğu için Google Search Console kullanacağız.

 • İlk olarak Google Search Console Giriş yapıyoruz ve sitemizi seçiyoruz.
 • Açılan ekranda sol tarafta bulunan menüden Arama Trafiği > Sitenize Bağlantılar ‘ a tıklıyoruz..
  Yada yeni Search Console’u kullanıyorsanız bir önceki yazım Olan ” Backlink Nedir? ” adlı yazımda bahsetmiştim. Orayı inceleyebilirsiniz. Neyse diğer maddemize geçelim.
 • Burada tüm backlinkleri göreceksiniz.
 • Bu bölümü inceleyerek faydalı ve zararlı backlinkler tespitini yapabilirsiniz.

Zararlı Backlinklerden Nasıl Kurtuluruz ?

 • Google bağlantıları engelleme sayfası için tıklayın.
 • Bu Sayfada Bağlantıları Reddetme isimli pencerede sitenizi seçerek “Bağlantıları Reddetme” butonuna tıklayın.
 • Butona tıkladıktan sonra karşınıza ikaz kutusu gelecek. Şayet ben yaptığım işlemi biliyorum diyorsanız Bağlantıları Reddet butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Gelen uyarı ekranından sonra engellemek istediğiniz tüm bağlantıları .txt formatında olan metin dokümanıyla yüklemeniz gerekiyor. Bu metin dokümanını Dosya Seç butonuna tıklayarak masaüstünüzden yükleyin ve Gönder diyin.
 • Engellemek istediğiniz tüm siteleri ( her satırda engellenecek 1 site olacak şekilde ) metin dosyasına yapıştırıp kaydedin. Sonrasında yukarıda anlattığım işlemi yapıp Google’ye göndererek zararlı backlinkler engelleme işlemini yapmış olacaksınız.

Bu txt belgesini istediğinizde silebilir, güncelleyebilir yada değiştirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Kyraphus

7 Yorumlar

Yorum yapmak ister misin ?