Bilgisayar Mühendisliği

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Gündelik Hayatta Yeri

Yapay Zeka nedir? ne değildir?

Öncelikli olarak “Yapay Zeka Nedir” sorusunun cevabını verelim ki herkes az da olsa tahmin edebilir. Fakat bazıları eksik bazıları yanlış oldugunu düşünüyorum.  Yapay zeka  teknyapay-zekaolojinin gelişmesiyle robotu yada bilgisayarı insana benzetmeye çalışmaktır. Yapay zeka hakkında yakın tarihte örneklerden en meşhuru siridir. Yapay zeka ile tüm dünyada bir yogun ilgi oluştu. Özellikle de eskiden filmler yoluyla engellenen bir dal oldugunu düşünürsek şuan geliştirilmesi için ilgi normal geliyor. Şöyle düşünün her alanda geliştirmeye bulacak birşey için kafa yorup yeni birşey bulmak için uğraşırsınız. Yapay zeka ise size yapmanız karşılığında iyi bir iş iyi bir bir para kazandıracaktır.

Turing testi hakkında bilgi için

Turing testi, ilk  1950 yılında Mind adında felsefe dergisinde meşhur İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Alan Turing’in Computing Machinery and Intelligence başlıklı ünlü makalesinde sözü geçen kavram.

Turing testi denilen bok aslında bir adam yapay zekayı test etmek için ürettiği bir tekniktir. Bu teknik bir perde ile kapalı olan kullanıcıya iki bilgisayar ile muhabbet etmektir. Bu iki bilgisayarın birinde bir insan diğerinde ise yapay zeka olmalıdır. Yapay zeka kendini insan olarak kullanıcıya inandırması durumunda testi geçmiş olur. Turing testi başarılı olur.

Yapay zeka geliştirilmeye acık bir alandır.

Beni dinlerseniz yapay zeka üzerine gidebilirsiniz. Neden mi? Kod yazarak ilerleyecek bir sektör değilsiniz yeniler hep sizden daha iyi ve daha yeni eğitimler ile geleceklerdir. Siz ise yeni gelenleri yöneteceksiniz bu alanda belki maaşı iyi olabilir. Ama ben yeni şeyler üretcem kafamı yorcam diyorsanız yapay zeka geliştirildikçe geliştirilebilir. Neden mi çünkü insana benzetmeye çalışıyoruz. O kadar farklı insan varken ve her birinde farklı bir özellik aklınıza gelemeyecek kadar özellik olur. Yani hem etrafınızdan fikir alırsınız hem de özgün bir yapı olur. Dediğim gibi herkes aynı taktiği uygulasa bile özgün olur. O kadar farklı insan var ki aynı özellik şansa bakar.

Yapay zeka gelecekteki faydaları

Sürekli fark ettiğiniz gibi filmlerden bahsediyorum. Aslında filmlere suç bulmuyorum. Biz insanlar biraz fazla korkuyoruz. Gelişimini engelleyen insanların korkmalarıdır. Bu  aralar yeniden başlanırken aynı sorunla oluşma ihtimaliniz yine vardır. Ama eskisi gibi olmayacak birçok kişi zararları olmayacağına ikna olmuş bir haldeler. Yapay zekanın geleceği olacağını düşünüyorum. Çalışkan mühendislerin bu alanda çok başarılı olacağını da düşünüyorum. Yalnız başlamayın ekiple başlayın. Yalnızsanız yapay zeka kodlamasını yaptıgınız takdirde bunu bir yapay zeka ile uğraşan şirketlere gösterip işe giriş imkanız artacaktır.

Bugün yapay zeka nedir ? sorunun yanıtını aramaya çalıştık. Umarım sorularınız çözüme kavuşmuştur.

Bunlar tamamen kendi yorumum oldugu için sormak istediğiniz şeyler için iletişim kısmını veya yorum alanını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında

İsmail Acaboga

Üniversite öğrencisiyim araştırma yapmayı seviyorum bulduğumuz bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir site kurmayı planladık. sizlerden desteginizi bekliyorum.Türkçe karakter sıkıntım var bunun için sizlerden özür diliyorum okudugum bölüm gereğince türkçe karakter kullanımını azalttım.

2 Yorumlar

Yorum yapmak ister misin ?