Genel

Hosting nedir? Windows ve Linux Hosting farkları nelerdir ?

Hosting nedir? Windows Hosting ve Linux Hosting arasındaki farklar nelerdir ?

Öncelikle Hosting nedir sorusunun cevabı olarak; İnternette yayınlanmak istediğimiz dokümanların kullanıcılar tarafından erişebilir olması için 7/24 açık kalmasını sağlayan sunuculara verilen isimdir. Bir web hosting şirketinden sunucu barındırma hizmeti alınarak, internet sitesine sahip olabilirsiniz. Tabi bunun için ücretsiz veya ücretli tercihen alan adına da ihtiyacınız olacak. Çünkü alan adı, internet sitenizin adresidir.
Yukarıda hosting nedir sorusuna kısaca ve sade biçimde açıklamaya çalıştık. Fakat hosting’in kullanım alanları için kendi içinde türlerine ayrılmaktadır. Bunlardan bazıları; Paylaşımlı hosting, WordPress Hosting, Kurumsal Hosting, Dedicated Hosting, Cloud Hosting’dir.
Hostingler linux ve windows hosting tabanlı olarak kullanım alanlarına gore ayrılmıştır.

Windows Hosting nedir?

Windows işletim sisteminin kurulu olduğu sunucular üzerinde barınan ASP, ASP.NET programlama dillerinde sorunsuz çalışan bir web hosting çeşittir. Windows hosting sunucularında php yazılım dili de çalışır ama performansı düşük olduğu için tercih edilmez.

Linux Hosting nedir?

Linux hosting adından da anlaşıldığı gibi; sunucusunun işletim sistemi Linux olan, html ve php yazılım dilleri ile yazılmış olan siteleri çalıştıran hosting türüdür. Her zaman en çok tercih edilen linux hosting olmuştur. Çünkü bazı php yazılımların gereksinimleri olan modullerin çoğu linux sunucular üzerine rahatlıkla kurulabilmektedir.

Linux Hosting mi Yoksa Windows Hosting mi?

Her ikisinde de HTML ve FLASH içerikler çalışır, veritabanı bulunur vb. benzer özellikler vardır. Fakat WordPress, Joomla, gibi PHP tabanlı bir site kuracaksanız kesinlikle linux hosting tercih etmelisiniz. Onun dışında ASP tabanlı kullanacaksanız da windows hosting tercih edebilirsiniz.

Mavigibi.com olarak Linux Host. tercih ediyoruz.

Hosting sağlayıcımız hakkında bilgi almak için iletişim sekmesinden bize ulaşabilirsiniz.
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Yazar hakkında

Kyraphus

2 Yorumlar

Yorum yapmak ister misin ?