Tasarım

Web tasarım nedir? Web Tasarımı Ve Kodlama Bölümü

Merhaba, bu yazımızda Web tasarım nedir? sorunun cevabını, Web Tasarımı Ve Kodlama Bölümü hakkında da birkaç bilgi aktaracağım.

Web Tasarım nedir?

Bir kurum, kişi ya da hizmete yönelik olarak internet tarayıcılarının görüntüleyebileceği biçimde tasarımın yazılıma dönüşmesi aşamasına web tasarım diyoruz. Bu işin uzmanı olan kişilere de web tasarımcı diyoruz.

Kaliteli bir web tasarım; grafik, renk, düzen, teknoloji, uyumluluk gibi belli ana hatlar oluşturularak çalışmalar yapılır.
Grafikler, web sayfasının içeriği ile uyumlu, optimize olmalıdır ve uygun şekilde konumlandırılmalıdır.
Renklerde ise tonlamalar birbiriyle uyumlu olmalı, gözümüzü yormayacak zarif ton uyumu olmalıdır.
Ayrıca kullanılacak grafik ve metinler belli düzende olmalı ki okuyucular aradığına rahat erişebilsin.
Dinamik ve profesyonel bir web tasarım için teknolojiyi sürekli takip etmek gereklidir.
Farklı cihazlarda veya tarayıcılarda yazıların ve tasarımın düzenli kalabilmesi için, okuyucuyu rahatsız etmemesi için uyumluluk önemlidir.

Ayrıca mobil,tablet vb. cihazlarla uyumlu olmalıdır. Bu konuda geçen yazımızda bahsetmiştik. Eğer okumadıysanız Responsive Web Tasarım adlı makalemizi okumanızı öneriyorum.

Web Tasarım Yapmak Beceri İster

Tasarım yapmak, beceri gerektiren bir iş. Ancak unutmamak gerekli ki bir takım yetenekleri çok çalışarak edinmek veya geliştirmek olasıdır. Yeniden de grafik tasarım ve bilhassa vurgulamak gerek ki; arayüz tasarımına alaka duymanız ve bu konuda yaratıcı fikirleriniz olması gerekiyor.
Web tasarımının yalnızca güzel grafikler ile insanların alakasını çekmek değil; internet kullanıcılarına kullanımı kolay, işlevsel ve yönlendirici yapıtlar sunmaktır.

Yaptığınız bir tasarımı beğenmeyen kişiye neden sualini sorduğunuzda cevap alamıyorsanız, onun bilgisizliğinden meydana gelen bir vaziyet olduğunu anlayabilirsiniz.
Ürettiğiniz yada üreteceğiniz site arayüzleri için ilk olarak bilgi sahibi olmalısınız. İhtiyaç duyulan, tasarım araçlarını kullanma bilgisi, renk bilgisi, web teknolojileri ile ilgili bilgiler, yeni ve değişen tasarım trendleri hakkında bilgi sahibi olmak bunların başlıcalarıdır.

Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü

Web tasarımı ve kodlama bölümünün amacı; alanlarında hali hazırda çalışmakta olan personelin etkinlik ve verimliliklerini artıracak şekilde bilgi ve yeteneklerle zenginleştirilmesini sağlamaktır.
Web tasarımı ve kodlama, açık öğretimden okuyabileceğiniz bir bölümdür. Bu bölümde gördüğünüz Dersler ve AKTS Kredilerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde verdiğim bağlantıda Sınavların Değerlendirilmesi ve Ders Geçme, Mezuniyet koşulları, gibi kısa bilgileri de edinebilirsiniz.
Günümüz koşullarında bildiğiniz üzere teknoloji hızla ilerliyor. İş olanağı açısından bu bölümü okumanızı tavsiye ediyorum.
Web tasarımı süreci biraz sıkıcı olsa da, neticesinde emeğenizin karşılığını alacaksınız.

Yazar hakkında

Kyraphus

3 Yorumlar

Yorum yapmak ister misin ?