Genel

Teknoloji nedir? Teknolojinin Faydaları ve Zararları nelerdir?

Teknoloji nedir?

Teknoloji; aslında günlük hayatta kullanılan tüm elektronik aletler deriz, ama daha geniş bir kapsamı vardır. Teknoloji nedir sorusunun bence en sade anlatımı günlük hayatta bize kolaylık sağlayan bilgi ve yeteneklerle bilimsel araştırmalardır. Bu araştırmalar sonucu kullanılan araç gereç veya hizmet durumunda insana rahatlık sağlayan her şey teknoloji kapsamına girer.

Teknolojik aletler veya hizmetler

burada biraz aklınızda fikir oluşması amacıyla size bir kaç teknolojik alet örneği vermek istedim.

  • Telefon
  • Bilgisayar
  • kulaklık
  • buzdolabı
  • çamaşır makinesi

gibi bazı elektronik örnekler verdim. Biraz da hizmet durumunda örnekler verip bu başlığı fazla uzatmayacağım.

  • Oyunlar
  • Programlar
  • Yazılımlar
  • İha

Teknolojinin benim gözümdeki doğru ve yanlışları

Teknoloji nedir? neden önemlidir? Teknolojinin günümüzde dikkat edemediğimiz bir şey de aslında tüketimin artması üretimin yetişememesinde de gelişimine etkendir. Böyle seri üretim sağlayan insanlara kolaylık sağlamayı hedefleyen teknoloji, aslında insanlara da bir o kadar da zararı olduğu düşüncesindeyim bence doğru teknoloji ve yanlış teknoloji olarak ikiye ayrılmalıdır.

Doğru teknoloji nedir?
Bence teknolojinin bu kadar gelişmesine değilde aynı işlevi yapan ama aynı zamanda da doğaya zarar vermeyen bir hale döndürmeye çalışmak olmalıdır. Örnek verecek olursak elektrik güneş enerjisini verebiliriz. Başka bir örnek verecek olursak kağıt için odun gerekli kestiği ağaç kadar yerine yenisini diken bir makine olabilir.

Yanlış teknoloji nedir?
Bence seri üretim bazı alanlarda yanlış teknolojidir. Örnek verecek olursak tüketilebilir kaynakların üretiminde kullanılması bence tamamen yanlıştır. tüketilebilir kaynakları el çoğaltıp teknoloji ile azaltmak arasında fark vardır. Aslında el ile demek istediğim bir kaç bunları yneileyen kişilerdir. Yani düşünün tüketmek istiyorsun buna bir şart koyulmalıdır. Tüketilebilir kaynak için üretim şartı olmalıdır. İnsan sayısı gün geçtikçe artarken tükeminin azalması söz konusu bile değildir.

Yazıda tamamen kendi fikrimi dile getirmek istedim teknoloji nedir yazısında tek fark insanların teknoloji denildiğinde sadece elektrik aletler geldiğidir. Birçok farklı aletler veya hizmetler teknolojiye dahil olmaktadır. teknoloji bir araştırmadır mantıksal olarak özet bu kadardır.

Sizden bir ricam var yorumlarınızla bizlere destek çıkmanız okunulduğunu anlamamız için yorumlarınıza ihtiyacımız var. Benim kendi fikrimi beğenmezseniz bana resmi bir şey olsun diyorsanız belirttiniz. Çünkü ben böyle hoşunuza gitceğini düşünüyorum. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Yazar hakkında

İsmail Acaboga

Üniversite öğrencisiyim araştırma yapmayı seviyorum bulduğumuz bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir site kurmayı planladık. sizlerden desteginizi bekliyorum.Türkçe karakter sıkıntım var bunun için sizlerden özür diliyorum okudugum bölüm gereğince türkçe karakter kullanımını azalttım.

1 Yorum

Yorum yapmak ister misin ?