Eğitim

Süper Kapasitörler

Kapasitörler enerjiyi pozitif ve negatif elektrostatik yüklerin ayrışmasıyla depolayan cihazlardır. Kapasitörleri iki plakalı iletkenle oluşmaktadır. Bunları ayırma ve dielektrik olarak adlandırılan yalıtkandan oluşurlar. Gelişen teknoloji ile birlikte enerji depolama da çalışmaların geliştirilmektedir. Buna bir örnek olarak süper kapasitörleri verebiliriz. Kapasitörlerin tarihine bakarsak çok tercih edilmemiştir. Çünkü kapasitörler  pillere göre daha az enerji tutabiliyorken, süper veya ultra kapasitörlerle bunun için büyük bir ilerleme kaydediliyor ve hala daha iyisini yapma uğraşındalar. Enerji depolamada amaç enerji daha kolay ve hızlı bir biçimde olması, daha fazla depolanması ve depolanan enerjinin daha uzun ömürlü olması. Ve kullanılan aletin veya cismin daha uzun olmasıdır. Süper kapasitör bu amaçları sağlamak amaçlı üretilmiştir.

Süper Kapasitörlerin Tarihçesi

Süper kapasitörlerin tarihine tek bir kişilik bir isime yüklemek yanlış olur. Çünkü bu alanda birkaç bilim insanı süper kapasitörün temelini atmışlardır. Bunlardan birisi 1972 de almanya da masada bir çivinin elektrik şokuna uğrayarak başlayan bir fikirden esinlenen Ewald Von Kleist idi. Bunun üzerine elektriği taşınabilir bir su kabının içinde depolanacağını buldu. Kleist bu fikrini arkadaşlarına bahsetti. Tabi ki dediğim gibi tek kişiye mucitliği yükleyemeyiz. Daha bu olaydan bir yıl olmadan leiden üniversitesinde Hollandalı profesör Pieter von Musschenbroek buna benzer bir ürün geliştirdi. Bu ürün içten ve dıştan metal ile kaplı bir şişeden oluşuyor. Şişenin üstünde bir zincir bulunduruyor. bu zincir iç kısımdaki metale temas ederek elektriği içerde tutuyor. dıştaki metalle temas edilerek boşaltılıyordu. bu buluşa temel bir kondansatör olarak adlandırılan leyden şişesi de deniliyor. kondansatörün çalışma prensibi basit olarak anlatacak olursak tarihteki örnekler yardımıyla aslında iki plaka bunları ayıran bir yalıtkan sistemden oluşmaktadır.

Kondansöterlerin günümüzde kullanım alanlarından en meşhuru elektrikli araç teknolojileridir. kondansatör ile makale yazıpta elektrikli araca dokunmadan olmaz. elektrikli araçlara süper kapasitörlerin tercih edilmesindeki en önemli etkenlerden birisi de uzun ömürlerinin olmasıdır. pillerle kıyaslayacak olursak belli bir döngü sonra şarj edilen piller ömrü bitiyor. fakat süper kapasitörler buna da çare olarak yazılmıştır.

Yazar hakkında

İsmail Acaboga

Üniversite öğrencisiyim araştırma yapmayı seviyorum bulduğumuz bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir site kurmayı planladık. sizlerden desteginizi bekliyorum.Türkçe karakter sıkıntım var bunun için sizlerden özür diliyorum okudugum bölüm gereğince türkçe karakter kullanımını azalttım.

Yorum yapmak ister misin ?