SEO

Sayfa Hızı Bilgileri “Google PageSpeed Insights” Güncellendi

Google PageSpeed Insights ; Google sitenizde bulunan sayfalara vermiş olduğu hız puanıdır. Bu puanlama 0 ile 100 arasındadır. Sayfa hızınızı artırmak için yapmanız şart olan pek çok şey bulunmaktadır. Google, sayfa yüklenmesi hızlı olan sitelere önem vermektedir. Bunun sebebi; kullanıcı odaklı olmak ve kullanıcılara daha hızlı açılan bir web sitesi sunmaktır.

Google birçok araçlarını artık güncellemeye başladı. Bunlardan Google’ın Sayfa Hızı Bilgileri aracı da artık güncellendi. 2018 Ocak’tan beri Google Sayfa hızı bilgileri aracına ilk büyük güncellemesini yaptı. Google PageSpeed Insights aracı, sitenizin sunucu yanıt süresini (açılma hızını) ölçen Google araçlarından biridir. Yeni güncellemede site hızıyla ilgili birçok bilgileri ( veri analizlerini ) bize sunuyor. Yeni güncellenen bu sayfa hızı bilgileri aracı çok daha fazla grafiksel raporlamayı bize sunuyor.
Resimde de gördüğünüz gibi Hız skoru, Lighthouse tarafından analiz edilen verilerden yararlanıyor. Bu sayede Google PageSpeed Insights aracı çok daha fazla ayrıntı gösteriyor.

sayfa-hizi-bilgileri-google

Yeni Google PageSpeed Insights Aracında Hangi Veriler Sunuluyor ?

Lab. Verileri

İlk Zengin İçerikli Boya, Hız İndeksi, Etkileşim Süresi, İlk Anlamlı Boya, İlk CPU Boşta, Tahmini Giriş Gecikmesi olarak 6 farklı sekme ile değerlendiriliyor. Buradaki değerlerin iyi, orta veya kötü olduğunu kolay anlayabilmemiz için Google, sarı kırmızı ve yeşil renkleri kullanmış.
Yeşil: iyi
Sarı: Orta
Kırmızı: Kötü

İlk aşamada kırmızı değerleri yükseltmek için uğraşırsanız, siteniz için daha iyi olacaktır.

Fırsatlar

Burada öneriler sitenizin hızlanmasına yönelik önerilerdir. Dikkate almalısınız.
Js, css, resimlerin optimizasyonları gibi şeylere yönelik istatistikleri verir. Buradaki uyarıları dikkate alıp optimizasyon sorunlarını çözdüğünüzde bir nebze site hızınız artmış olacaktır.

Teşhis

Sitenizin detaylı performansı hakkında daha fazla bilgi sunar. Buradaki bazı sorunlar hosting’ten kaynaklanıyor olabilir. Eğer sorunu çözemiyorsanız hosting sağlayıcınıza danışın.

 

Son zamanlarda site hızının ne kadar önemli olduğunu göz önüne alırsak, sahiden Google’ın bu ücretsiz uygulamasını kullanmak da ihtiyaç duyulan hâle geliyor.Kullanmanızı ve önerileri dikkate almanızı öneriyoruz.

Sayfa hızınızı Test Edebileceğiniz Ekstra Site Önerileri

GTMetrix – Gitmek için tıklayın.

Pingdom Tools – Gitmek için Tıklayın.

Temmuz 2018’de yapılan Google Hız Güncellemesi Yazısı için tıklayın.

Google Sayfa Hızı Bilgileri Aracında ( Google PageSpeed Insights ) sitenizi test etmek için tıklayın.

Yazar hakkında

Kyraphus

Yorum yapmak ister misin ?