Sağlık ve Diyet

Panik Atak Nedir ? Panik Atak Belirtileri Nelerdir ?

Panik Atak Nedir ?

panik-atak-nedir-panik-atak-belirtileri

Panik atak; korkulara verilen bir çeşit yanıt şeklidir. Korkmuş olduğunuz durumları veya heyecanı abartarak beyniniz sanki ölecekmişçesine bir his oluşturur. Panik atak belirtileri aniden zirveye ulaşır ve en fazla 20 ila 30 dakika arasında bir süre devam etmektedir. Panik atağın nerede olacağı hakkında bilgi sahibi olamazsınız her an her yerde panik atak krizine girebilme ihtimaliniz bulunuyor.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Korktuğunuz veya heyecanlandığınız durumlarda ilk başlarda ölme hissine kapılabilirsiniz. Daha sonrasında ise nefes darlığı, kalp atışlarında hızlanma, baş dönmesi, uyuşma hisleri,  bayılma beklentileri veya göğüs kafesinde sıkışma gibi belirtiler ile karşılaştığınızda en fazla 10 dakikalık bir sürede panik atak olacaksınız demektir. Tek yapmanız gereken durum ise; olabildiğinizce sakin olmak ve başka bir şeyler düşünmeniz.

Panik Atak Türleri Nelerdir?

İki türlü panik atak çeşidi vardır. Beklenen panik atak ve beklenmeyen yerlerde panik atak olmak üzere ayrılır.

Beklenen Panik Atak Nedir? : Panik atak olacağım yeri nasıl bile bilirsiniz ki? Aslında bu sorunuzun cevabını basit bir şekilde verebiliriz. Kapalı alanlarda kalma korkusu olan bir birey, kapalı bir asansöre tek başına bindiğinde, herhangi bir arıza durumunda neler yayabileceğini bilir. Aslında bu tür korkular bir tür panik ataktır.

Beklenmeyen Panik Atak Nedir? :  Beklenmeye panik ataklarda adından da anlaşıldığı üzere beklenmeyen anlarda oluşan panik türüdür. Beklenmeyen saldırılarda veya olaylarda aniden çoğalan bir tür ölüm korkusudur.

Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?

Panik atak hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak en yaygın olan yöntemler reçeteli ilaçlar alarak veya psikoterapi yöntemi uygulayarak korkularının önüne geçilmesidir.  İlaç tedavisi hastanın korkularının giderilmesi ve sakinleştirilmesi açısından kullanırken psikoterapi yöntemi ise oluşan korkuların tekrarlanmaması için yöntemler oluşturulmaktadırlar. Diğer yöntemler ise sırası ile şo şekildedir;

Nefes Egzersizleri: panik atak sırasından önce bolca egzersiz yapmanız gerekmekte çünkü önceden deneyiminiz olmadığı için panikatak sırasında etkisiz olabilir. Derin bir nefes alın ve 3-4 saniye içinde boşaltın bunu yaklaşık 10 kez tekrar edin.

Spor Yapın: spor yapmak sizi daha iyi hissettireceği için kendinize olan güveninizin artmasını sağlayacaktır. Günde en azından 30 dakika bir yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim

Hastalığınızı Öğrenin: Hastalığınız öğrenmek, sizlere neler yapabileceğiniz hakkında verimli sonuçlar aldırır ve panik sırasında daha deneyimli olmanızı sağlar.

 

Umarım “Panik Atak Nedir ? Panik Atak Belirtileri Nelerdir ?” başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.

Yazar hakkında

Kyraphus

1 Yorum

Yorum yapmak ister misin ?