Eğitim

Mesleklerin Geleceği

Teknolojinin gelişmesiyle insanların istek ve ihtiyaçları değişiyor. Bilim dünyası çok kısa sürede çok önemli yeniliklere adım atıyor.

Teknolojinin bu deviniminden meslekler de nasibini elbette almış gözüküyor. Günümüzde giderek ortadan kaybolan mesleklerin yanı sıra giderek popülaritesi ve ihtiyaç duyulurluğu artan meslekler de oluşuyor. Örneğin eskiden belirli bir ücret karşılığı sabahları insanları uyandırmayı meslek edinen kimseler varken bugün bunun oluşu bile garipseniyor. Belki de bundan 100 yıl önce yaşamış insanlara yapay zeka mühendisliğinin en gözde meslekler arasında yer aldığını söylesek onlar da yadırgayacaklardı. Hızla gelişen teknoloji ve nüfus artışı birçok mesleği de peşi sıra getiriyor.

Örneğin Kuantum makine öğrenim uzmanları, kuantum teknolojisiyle makine öğrenimini birleştirerek iş dünyasına kolaylıklar sağlamaya hazırlanıyor.

Robot yazılımları ve modelleme üzerine çalışacak olan yapay zeka uzmanları da geleceğin en gözde meslekleri arasında yer alıyor.

Düşük maliyetle, daha hızlı, daha işlevsel robotlar yapmayı amaçlayan ve insan hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen robot mühendisliği de revaçta olan meslekler arasında.

3D yazıcılar, bilgisayardaki çizimleri elle tutulur hale getiren makinelerdir. İleride 3D yazıcı mühendisleri en çok aranan kişiler arasında yer alacak.

Bilişim teknolojilerinin kaynak ve maliyetlerini hesaplayan, bulut hesaplama uzmanları, çok para kazandıran cazip meslekler arasında yer alıyor.

Şuan da bile hayatımıza yavaş yavaş giren giyilebilir teknolojik aletler, ilerleyen yıllarda her alana uyarlanabilecek. Doğal olarak bu durum bu sektörü ve meslek dalını doğurarak giyilebilir teknoloji tasarımcılığını hayatımıza sokacak.

Robot koordinatörlüğü, veri güvenlik uzmanları, endüstriyel veri bilimciliği, web tasarımcılığı, gerontoloji uzmanlığı, insan dna programcısı, iklim mühendisi, dijital rehabilitasyon danışmanı, drone pilotu, nanoteknoloji mühendisi, beyin implant uzmanı, teknik etik uzmanı gibi meslekler ileride hayatımızın bir parçası haline gelecek.

Yazar hakkında

Kyraphus

Yorum yapmak ister misin ?