Eğitim

Meslek Seçimi Nasıl Yapmalıyım? Meslek Neden Önemlidir?

Meslek seçimi nasıl yapmalıyım? Meslek seçerken nelere dikkat edilmeli?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere benim meslek seçimi hakkında fikrimi ve yanlışlarımı anlatacağım. Öncelikli soru defteri alın kendinize küçük bir not defteri de olabilir. Bu deftere yapmak istediğiniz iş listesini ilk sayfaya yalnız sevdiğiniz meslekler olmalı. Diğer sayfaya geçin. Bu meslek seçiminde hangisinin daha karlı hangisini daha çok sevdiğinizin kararını verin ve seçenek azaltın 2 tane yeterli olur. Seçtiğiniz mesleklerle ilgili detaylı bir araştırma yapın. Araştırmaya bu sektördeki en büyük rakipleriniz nasıl kazandığına bakın fikir verebilir. Sonrasında ise işiniz hakkında en iyi bilgi için bir haftalık bu işte yardım edebileceğiniz bir tanıdığınız olursa bir işe girip havasını koklayın. size göre ise bu işe girişte kesinleştirin.

Meslek seçimi yaparken kararsız kalıyorsanız?

Meslek seçimi yaparken kararsız kalıyorsanız size tavsiyem biraz araştırma yapmaktır. Araştırma işi biraz deneysel bir yöntem ile olmalı. Gidip güzel buldugunuz sektörlerde çıraklık yapın. Utanmayın bundan artı bir avantajdır. Sonrasında ise kendinizi bu soruyu neden cevaplayamadığınızı bulunuz. Depresyon veya psikolojik bir sorun ise piskolog yardımıyla bu sorunu çözerseniz. Bu değilde daha çok kendinizi tanımıyorsanız bence siz bu işe girmeden önce biraz gezin. Şehir turları, aktiviteler, eğlence mekanları gibi yerler size biraz da olsun yardımcı olur. Ama asıl sorun kafanızda yeni bir felsefe edinin kendinize mutlu olmasanız bile mutlu hissedeceğiniz bir felsefe olmalı. Buda size yararlı olmazsa gidin ailenize sizi en çok tanıyan ailenizdir. Onlara ben hangi mesleği seçmeliyim diye bir soru sorabilirsiniz.

Kendi fikirlerimi dinleyecek olursanız:

Ben herkesin hayali oldugunu duydugum bir meslek seçimi yaptım.Bilgisayar mühendisliği ama bu yazımda bilmediğim yanlış yaptıgım şeylerden bahsettim. Biraz siz aynı şekilde hatalara düşmeyin diye biraz sizi çekmek için ama samimi fikrimi yazıyorum. Ben bilgisayarın başında vakit geçirmekten zevk alan biriydim. Ama bu bölümü seçene kadar bu bölüm zorluguna zor ama bu kodlar bana o kadar sıkıcı geliyor ki anlatamam. Ben çoçukluğumdan bu bölüme kadar bilgisayar oyunları ile büyüdüm. Bu iş bana olabilir ben bilgisayarı tanıyorum en azından dedim. Tanımıyormuşum şimdi anladım. Yani işin detayı seçerken işinizin dıştan değil içten görünüşüne bakın dışardan çok güzel gelebilir.

Sonraki konumuz olan Sayısal Meslekler yazısı için tıklayın.

Yazar hakkında

İsmail Acaboga

Üniversite öğrencisiyim araştırma yapmayı seviyorum bulduğumuz bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir site kurmayı planladık. sizlerden desteginizi bekliyorum.Türkçe karakter sıkıntım var bunun için sizlerden özür diliyorum okudugum bölüm gereğince türkçe karakter kullanımını azalttım.

2 Yorumlar

  • Bende yazılım mühendisliği okuyorum, açıkcası merakımdan gelmiştim ama şuan memnun değilim. Anlattıklarını inşallah daha tercihini yapmamış birine yardımı olur.

    • kardeşim ben yazımda zaten belirttiğim gibi kendi fikirlerim demiştim. Yani size tavsiyem hayatta bazı şeyleri severek yapmanız ben sevmeyerek bir meslek seçtim. Ve çok bir bilgim yok zaten belirtiyorum. Ama sevdiğim meslek haline getirmeye çalışıyorum. bak hayallerin olursa her zaman başarı elde edersin. hayalinin peşine koşarsan garanti güzel bir başarı elde edersin. yine de yorumunuz için teşekkür ederim aynı fikirde olmayabiliriz.

Yorum yapmak ister misin ?