Bilgisayar Mühendisliği

MatLab nedir ? Ne işe yarar ?

Merhaba arkadaşlar

Bugün matlab nedir ? Matlab ne işe yarar gibi sorularınıza cevap olmaya çalışacağım. Beğenmediğiniz yada yanlışımın olduğunu gördüğünüzde yorumlarda belirtmenizi isterim.

 

Matlab Nedir ?

Matlab(Matrix laboratory) dördüncü nesil bir dildir. Matlab çoğunlukla mühendislik hesaplama ve pozitif bilim için kullanılıyor. Amerika birleşik devletleri merkezi olan mathworks tarafından geliştirilmiştir. Aynı zaman programlama dilidir. Adından da anlayacağınız gibi matris tabanlı bir programlama dilidir.

matris-nedir

 

Matlab; görüntü işleme, dalgacıklar, yapay sinir ağları, sistem kimliklendirme, sayısal işaret işleme, bulanık mantık, optimizasyon, veritabanı, veri elde etme, benzeri araçlarla bizlere geliştirmede büyük bir kolaylık sağlar. Matlab’ın mantığını kafanızda bir tanımı olması için, bir hesap makinesi gibi ama programlanabilen hesap makinesine benzetebiliriz. Matlab’ın kendine özgü bir dili vardır. Fakat diğer programlama dillerini de kullanıyorsanız. Öğrenmeniz için bir bilgi vereyim. Benzer ya da yakınlık payı yüksektir. Yazdığınız programları veya projeleri exe ve dll dosyasına çevirebiliyorsunuz. Ayrıca c/c++ diline de dönüştürebilirsiniz. Görsel tabanlı bir programa mantığı da var. Şuan da yapay zeka için kullanılan en yaygın programlama dilidir.

Matlab başlangıcında ana pencere karşımıza çıkar. Bu pencerede standart menü uygulamaları (file, edit, window) gibi uygulamalar vardır. Matlab ile iki veya üç boyutlu grafikler çizilebilir. Polinomlar, paraboller, sinus dalgaları örnek verilebilir. Matlab en karmaşık bir matematiksel işlemi bile kolaylıkla yapabilir. Diğer proglamlama dilinde ki basit matametik işlemleri toplama (+), çıkarma (-), çarpma (*) ve bölme(/) için oparetörlerini kullanır. Basit işlemler için tam sayı kullanmak zorunlu değildir. Üst düzey matematik işlemleri için reel sayılar veya karmaşık sayılar bile kullanılabilir. Matematikten son olarakta ondalık sayılar deyinip uzatmayacağım. Ondalıklı sayılar format komutu ile sondaki basamak uzunluğu ayarlanabilir. format long komutu virgülden sonra 14 basamak gösterir. Format bank komutu ise virgülden sonra 2 basamağını gösterir.

Matlab nedir ? adlı yazımda eksik yada yanlış bilgileri bana yorum olarak belirtmeniz beni okuyucuları çok mutlu eder. Yorumlarınızı okuyup inceleyip cevap veriyoruz. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Yazar hakkında

İsmail Acaboga

Üniversite öğrencisiyim araştırma yapmayı seviyorum bulduğumuz bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir site kurmayı planladık. sizlerden desteginizi bekliyorum.Türkçe karakter sıkıntım var bunun için sizlerden özür diliyorum okudugum bölüm gereğince türkçe karakter kullanımını azalttım.

Yorum yapmak ister misin ?