Genel

İş Güvenliği Ve Sağlığı neden önemlidir?

İş Güvenliği ve Sağlığı

Bugün iş güvenliği ve sağlığı nedir? iş güvenliği ve sağlığı neden önemlidir bunlardan bahsedelim. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile yasal bir yükümlülüğü vardır. Bu yasa 2012 yılında onaylanmıştır ve uygulanmadığı durumlarda ceza işlem ile sonuçlandırılmaktadır. Öncelikli olarak uyarı geçmek istiyorum. Mahallede etrafınızda işte herhangi bir tehlike durumunda bu durumu önce yöneticiye iletiniz. Daha sonra çözüm üretilmezse daha yüksek bir rütbeli kişiye iletiniz. Hala çözüm üretilmez ise şikayet ediniz. İnsan sağlığı en önemli noktalardan birisidir. Parasından kaçılacak ya da başka bir nedenden ertelenecek bir durum değildir.

iş güvenliği ve sağlığı dediğimizde birçoğumuzun yanlış bildiği sadece iş yerlerinde olması gerektiğidir. Fakat iş güvenliği sağlığı mahallenizde, evinizde, mutfağınızda, insan hayatının oldugu bir çok yerde gereklidir. İşçi sağlığı ve güvenliği olarak bilinen 2012 yılında çıkan yasa ile iş sağlığı ve güvenliği olarak anılmaktadır. Ve İSG olarak kısaltma kullanılmaktadır.

İş Güvenliği

iş güvenliği; yapılan işler sırasında iş hastalığı, sağlık sorunlarını azaltmak ve iş kazasını minimuma indirmeyi amaçlamıştır. Daha net anlatacak olursak işe başladığındaki sağlık durumu ile bitirdiğindeki sağlık durumunun aynı olmasını sağlamaktır. Bu durumu sağlamak için her iş için farklı bir tedbir alınması lazımdır.

İş Güvenliği ve sağlığının tarihi

Dünyada iş sağlığının korunması ve meslek hastalıklarının engellenmesi 19 yy’ın sonuna doğru başlamıştır. Sanayi devrimi ile çıkan işçi sınıfının adaletin sağlanmadığını söyleyerek amaçladıkları şeydir insan güvenliği. Bence çok mantıklı bir düşünce oldugunu söylemeden geçemeyeceğim. Sanayinin ve teknolojinin geliştiği dunyada iş kazaları ve meslek hastalıklarının da artışının da payı yüksek oldugunu söyleyebilirim.

İş Güvenliği Ve Sağlığı sertifikası almak için

Türkiye deki büyük üniversitelerden birisi olan odtü online kurslar ile sertifika almaya yardımda bulunuyor. Bu konuda size yardımı olacağını düşündüğüm için bu platformu sizlerle paylaşmayı düşündüm. Bilgeiş adında bir platformda odtü metü destekli sertifikalar için google yardımıyla ya da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Benim yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizden bir ricam var eğer ki eksik ya da yanlış bilgi durumunda yorumlarda uyarmanızı istesem yapar mısınız.

Yazar hakkında

İsmail Acaboga

Üniversite öğrencisiyim araştırma yapmayı seviyorum bulduğumuz bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir site kurmayı planladık. sizlerden desteginizi bekliyorum.Türkçe karakter sıkıntım var bunun için sizlerden özür diliyorum okudugum bölüm gereğince türkçe karakter kullanımını azalttım.

1 Yorum

  • İş sağlığı ve güvenliği ülkemizde en çok göz ardı edilen konulardan. Bu konuya duyarlı olduğunuz için teşekkür ederim. İşçi ölümlerinin bir an önce azaltılması dileğimle.

Yorum yapmak ister misin ?