Tasarım

İnfografik nedir? İnfografik tasarım nasıl hazırlanır?

İnfografik nedir ?

İnfografik tasarım, bilgi, veri ve bilgi birikimlerini görsel olarak sergileyerek ilgi çekici hale getirme şeklidir. Sunduklarınız infografik sayesinde daha kolay anlaşılır hale gelir.

Eğitimde İnfografik Kullanımı

Bir öğretmen olarak; derslerde öğrencilere bilgiyi daha iyi sunabilmek için infografik tasarım ile görselleştirebilir ve bilgi bütünlüğünü sağlayan infografiklerle bilgiyi anlamlandırarak öğrencilere verebiliriz. Bu şekilde birçok derste öğrencilerin anlam karmaşasını kırmış oluruz. Konuyu daha kolay kavrarlar.

İnfografik Tasarım nasıl hazırlanır ?

İyi bir infografik tasarım yapmak için iyi bir konu, iyi bir araştırma ve iyi bir tasarım gerekiyor.
İnfografik için gerekli araştırmayı yaptınız ve gerekli tasarım planınızı aklınızda tasarladınız varsayalım. Peki nasıl hazırlayacağız? İşte sorunun cevabı alt satırlarda bulunmakta. Aşağıda verdiğim sitelerden basit bulduğunuz birini kullanarak kolayca infografik hazırlayıp sunularınızda kullanabilirsiniz.

İnfografik Siteleri Listesi

Piktochart – Etkili infografik tasarımlar, çizelgeler ve haritalar oluşturabileceğiniz profesyonel bir servis.
Canva – Bu siteyi kullanarak ihtiyacınız olan çoğu grafik tasarımları oluşturabilirsiniz. Tabi ki buna infografikler de dahildir.
Cacoo – İnfografiklerini diyagram tarzında oluşturmak isteyenler için tasarlanmış kapsamlı bir araçtır.
Adioma – AI teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş infografik oluşturma aracıdır.
Easel.ly – Şimdiye kadar 4 milyon infografiğin oluşturulmasına etkisi olan arayüzü basit bir araçtır.
Icograms – Çeşitli simgeler, semboller ve grafikleri harmanlayarak kendi infografiklerinizi oluşturabileceğiniz ücretsiz bir başka araçtır.

Yukarıdaki 6 siteyi de online olarak kullanıp sunularınızı şekillendirip ilgi çekici hale getirmek için kullanabilirsiniz.

Bahsettiğim siteleri google da aratarak rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ayrıca infografik tasarım için renk uyumu da önemlidir. Renk uyumu hakkında bilginiz yok ise uyumlu ve göze hoş gelen renkleri oluşturmak için “https://color.adobe.com” adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazar hakkında

Kyraphus

Yorum yapmak ister misin ?