Müzik

Hip Hop Nedir? Tarihi Nereye Dayanır?

Hiphop menşei Amerika olan; Dj’liği, break dansı, graffiti sanatını ve rap müziği barındıran bir yaşam tarzıdır.

1970’li yıllarda Amerika’da  kötü koşullar altında yaşayan göçmenlerin ve siyahilerin temellerini attığı hiphop, kelime anlamı olarak aslında ‘kalça sallamak’ anlamına gelmekte. Dönemin kötü şartlarından uzaklaşmak, eğlenmek için başlattıkları bu akım zamanla siyasi bir kimlik de kazanmıştır.

1970’li yıllarda Amerika’da bu akım afroamerikalılar ve göçmenler arasında yayılırken, aynı yıllarda Avrupa’da heavy metal revaçtaydı. Hiphop bir alt kültür olarak giderek yaygınlaşırken bir yandan da siyasi kimliğiyle sivriliyordu. Ancak 70’li yıllarda Amerika’da nispeten ayrımcılığın ve ırkçılığın hafiflemesiyle bu şekilde baskı oluşturacak bir siyasi oluşumun uçurumları derinleştireceği düşünüldü. Böylelikle Amerika Müzik Endüstrisi, hiphopu discolara taşıyarak sistemle kavga etmeyen dans ve eğlenceye odaklanan bir kültür haline getirmeye çalıştı. Burada oluşturulan kendini tekrar eden ritimler,elektronik ses efektleriyle birleşerek  hiphopun temellerini attı.

Aynı dönemlerde özellikle New York’da yaygın olarak görülen, siyasi eylemcilerin kendini ifade etme şekillerinden biri olarak kullanılan grafitti, hiphopun umursamaz ve siyasi kimliğiyle örtüştü ve hiphop müzisyenleri arasında giderek yayıldı.

Hiphop kültürü içinde bulunan ve adeta müzikle savaşarak akrobatik hareketlerle kendini ifade etme biçimi olan break dance da hiphop sanatçıları arasında popüler bir hal aldı. 1984 yılında Los Angelas Olimpiyatları’nı kapanışı sırasında sergilenerek de adeta dünyaya açıldı.

1980’li yıllarda patlama yaşayarak, Amerika’dan tüm dünyaya pazarlandı. Sanatçıların kullandığı elektronik ritim aygıtlarıyla gelişen ve elektronik müzikle hatırı sayılır bir yakınlık oluşturan hiphop, aynı zamanda yavaş yavaş kendine ait bir terminoloji oluşturmaya başladı. Bile isteye dilde oluşturulan deformeler, başkası tarafından anlaşılması zor kısaltmalarla kendine ait bir sözlük oluşturarak beyazların egemenliğini reddeden siyasi bir kimlik halini aldı. Bu durum da beyazların bu kültüre hep mesafeli yaklaşmalarına sebebiyet verdi.

1990’lı yıllara yaklaştıkça Amerikan müzik endüstrisi işin içine seks, uyuşturucu, alkol sokarak daha fazla dikkat çekmeye çalıştı. 90’lı yıllarda patlama yaşayan hiphop, müzik dünyasında iyi bir yer edindi. Günümüzde ise hiphop, hala daha isyanın ve öfkenin sesi olmaya devam eden yaşayan bir alt kültürdür.

Yazar hakkında

Kyraphus

Yorum yapmak ister misin ?