Genel

Her Şey Daha Basit

Özellikle son otuz yıl içerisinde teknolojinin hızla gelişmesi hayatımızı gözle görülür bir şekilde kolaylaştırdı. Bilim insanlarını tıp alanında kat ettikleri yol insanlığa umut aşılıyor.

Örneğin 1347-1351 yıllarında Avrupa’yı kasıp kavuran yaklaşık yüz milyon kişinin ölümüne sebebiyet veren vebanın, günümüzde adı bile anılmıyor.

Organ nakilleri pek çok kişiye umut ışığı oluyor.

Önceleri görme bozuklukları, kalın camlı gözlüklerle tedavi edilmeye çalışılıyordu. Şimdi ise %65e varan inceltmeyle hem daha estetik daha konforlu gözlükler kullanılıyor. Aynı zamanda kontak lensler gözlük kullanmak istemeyenlerin imdadına koşuyor. Teknolojinin gelişmesiyle görme bozuklukları lazer ameliyatıyla kökten de çözülebiliyor.

Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı tek alan tıp değil. İnternetin yaygınlaşmasıyla iletişim inanılmaz derecede hızlandı. Önceleri develerle, atlarla günlerce yol kat ederek ulaştırılabilen haberler, artık bir saniye bile sürmüyor. Telgraftan telefona, telefonlardan ise mini bilgisayar özelliği taşıyan akıllı telefonlara… Bilhassa internetin yaygınlaşmasıyla dünyanın bir ucundan diğer ucuna bir dakika içerisinde hem sesli hem görüntülü haberleşme imkanı tanınıyor.

Uluslararası ticaretin yaygınlaşmasıyla para transferi de çözülmesi gereken sorunlar arasında yer alıyordu. Önceleri yalnızca elden nakit olarak para transferi gerçekleştirilebilirken, zamanla bankalar aracılığıyla, günümüzde ise internet bankacılığıyla şubelere bile gitmeden tek tuşla tüm işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Önceleri elde yıkanan çamaşır ve bulaşıklar teknolojinin gelişmesiyle makineler aracılığıyla hem zamandan hem de sudan tasarrufla hem daha ekonomik hem daha kolay bir şekilde yapılabiliyor.

Artık el yazması metinler de tarihi eser niteliği taşıyor. İnce ince sayfalarca yazılan ve ciddi vakit alan kitapların yazımı matbaanın icadı ve ardından sanayi devriminin gerçekleşmesiyle dakikada yüzlerce kitap basılabilir seviyeye geldi. Bu da bilginin ulaşılabilirliğini kolaylaştırdı.

Sanayi devriminin gerçekleşmesi, teknolojinin gelişmesiyle seri üretime geçen firmalar sayesinde artık her şeye daha kolay ve daha kısa sürede ulaşabiliyoruz.

Bazı bilim insanları ve çevreciler teknolojinin gelişmesinin birçok olumsuz yönü olduğunu ve zarara sebebiyet verdiğini savunsa da teknolojinin insanlara sunmuş olduğu nimetler göz ardı edilebilecek cinsten değil.

Yazar hakkında

Kyraphus

Yorum yapmak ister misin ?