Genel

Girişimcilik Nedir? Nasıl Girişimci Olabilirim?

Merhaba, bugün Girişimcilik Nedir ? Nasıl Girişimci Olabilirim ? gibi sorular üzerinde duracağım.

Girişimcilik

Girişimcilik nedir sorusunu öncelikli olarak açıklayalım. İyi bir girişimci her şeyi deneyen değildir. İyi bir girişimci risk analizi yapıp işi önce bir kafasında değerlendirmelidir. Bu değerlendirmenin sonucunun iyi yada kötü oldugunu, gireceği işin kaç yıllık ömrü var bunları seçmelidir. Diyelim ki eskiden bildiğimiz gibi bakkal dükkanları şimdi bakkal dükkanları kapatıp büfe çevriliyor. Gidip bakkal dükkanı açarsan girişimci değil maceracı olursun.

Diyelim ki bir köy veya kasaba burada bakkal veya büfe yok burada bakkal veya büfe açmak girişimciliktir. Girişimci olan bir insan öncelikli olarak iş seçimini doğru yapmalı demek istedim. Sonra ise yaptığı analizler doğrultusunda seçeçeği işin ne kadar ömrü var onu belirler. Daha sonra ise bu alanda rakiplerine bakar. Rakipleri bu alanda kendinden daha işlevli ise bu alanda ya onların önüne geçecek bir kalite yada güzel bir pazarlama strateji olmalıdır.

Pazarlama

Pazarlama stratejisini şöyle anlatacak olursam. Aslında ihtiyaç olmayan bir şeyi ihtiyaçmış gibi göstermektir. Örnek verelim daha iyi pekiştirelim. Telefon, diyelim ki bir ihtiyac ama a markası telefonda kilit değilde parmak izini ihtiyaç olarak gösteriyor. Parmak izi olmasa da telefonun çalışacak ama parmak izi için de senden bir ton para alacaktır. parmak izi olmayan bir telefon 100 lira ise parmak izi olan telefon 150 lira gibi bir fiyatı oluyor. Peki bu kadar önemlimi diye soracak olursanız çok ta önemli değil. Bence olması iyi bir şey ben parmak izine para veririm. Yeni şeyler her zaman güzeldir. Pazarlama stratejisini biraz olsun anladığınızı düşünüyorum. pazarlama strateji az satıp çok kar çok satıp az kar ile ayrılabilir. Beni dinlerseniz çok satıp az kar başlangıc için tavsiye ettiğimdir. Çünkü sizin reklam verecek belli bir miktar deneyim oluşacak daha sonra güzel bir geliştirme ile ürününüzü daha kıymetliymiş gibi gösterebilirsiniz. işinizi severek yapabileceğiniz bir şey seçerseniz daha da geliştirme şansınız var ve siz o iş için yaptınız emekler zorunuza gitmez. Bu da benim size tavsiyemdi.

Girişimcilik Nedir ? sorusunun cevabı hakkında yukarıda fikirlerimi dile getirdim. Eğer farklı tanım anlatımı varsa yorum olarak iletibilirsiniz.

Yazar hakkında

İsmail Acaboga

Üniversite öğrencisiyim araştırma yapmayı seviyorum bulduğumuz bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir site kurmayı planladık. sizlerden desteginizi bekliyorum.Türkçe karakter sıkıntım var bunun için sizlerden özür diliyorum okudugum bölüm gereğince türkçe karakter kullanımını azalttım.

1 Yorum

  • Girişimcilik aslında kendi işinin sahibi olmaktır.Artı yönlerinin yanı sıra birçok eksisi de vardır.
    Örneğin artıları; Emir almazsınız, çalışma saatinizi kendiniz belirleyebilirsiniz, hayatınızı işe göre değilde işinizi hayatınıza göre konumlandırabilirsiniz.
    Eksileri ise; Girişimcilik risk almayı gerektirir, yeri gelir iflas edebilirsiniz ve bunu kabul ederek başlamayı bilmelisiniz, yapılan yatırımların ve harcanan paraların boşa gidebileceğini düşünmelisiniz.

    Kısaca, iş verenle işim olmaz diyorsanız ve ben kendi işimin patronu olmak istiyorum diyorsanız, bir yerlerden başlayın girişmeye..
    Belkide bu yazı içinizdeki girişimciyi harekete geçirecek ve kendinizdeki girişimci ruhu bulmanıza yardımcı olacak.Bol şans…

Yorum yapmak ister misin ?