Eğitim

En Çok Okunan Kitaplar ( 7 Kitap Önerisi )

Bu yazımızda 2017-2018 yılları içerisinde en çok okunan kitaplar serisinde 7 kitap hakkında bahsedeceğiz.

Listemiz;

1 – Gazi Mustafa Kemal Atatürk- İlber Ortaylı
2 – Körlük – Jose Saramago
3 – Satranç – Stefan Zweig
4 – Pembe Fili Düşünme- Zeynep Selvili Çarmıklı
5 – 50 Soruda Yapay Zekâ – Cem Say
6 – Sarı Zarf – Akın Birdal
7 – Üç Kız Kardeş – İclal Aydın

Gazi Mustafa Kemal Atatürk- İlber Ortaylı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabı, evvela 1880’li yıllar kuşağı, Balkan coğrafyası ve Mustafa Kemal’in aile kökeni ile başlıyor.
Askeri eğitimi, Manastır yılları, Milliyetçilik Dönemi, İttihat ve Terakki, II. Abdülhamid, Enver Paşa, Ziya Gökalp, Trablusgarb, Balkan Savaşları ve Sofya yıllarını anlattığı kitaptır. İlber Ortaylı, ilk biyografisinde büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatıyor. Türk tarihçiliğine hiç unutulmayacak bir rehber kitap daha kazandırıyor…

Körlük – Jose Saramago

Körlük, ürkütücü bir roman…
beklenmedik bir felaketi yaşayan bir toplumun nasıl çöktüğünün, nasıl bencilleştiğinin hikâyesi. Konusunun ürkütücülüğüne rağmen olağanüstü bir şiirsellikle anlatılmış bu unutulmaz roman, Jose Saramago’nun belki de en etkileyici yapıtı.

Satranç – Stefan Zweig

Satranç, Stefan Zweig’in Brezilya’daki sürgünde yazdığı ve en çok okunan kitaplar arasındadır.
Kitap, iki arkadaşın New York kentinden Arjantinin başkentine hareket eden gemi ile yolculuğa çıklamaları sonucu başlıyor.
Kitapta satranca bakış açısında muazzam bir ilgi çekicilik var. Giderek artan bir akış hızında satrancın değeri tam olarak anlatılıyor.

Pembe Fili Düşünme – Zeynep Selvili Çarmıklı

Kişisel gelişim alanında yazılmış 2018 yılı itibarı ile oldukça fazla okuma sayısı elde etmiş kitap Pembe Fili Düşünme ile kendi kendinizi yeniden inşa etmenin rahatlığını yaşayacaksınız. Pembe Fili Düşünme ile farklı açılardan bakma imkanı bulacaksınız.

50 Soruda Yapay Zekâ – Cem Say

Cem Say bu kitapta “yapay zekâ” kavramını herkesin ilgisini çekebilecek biçimde ve her yönüyle anlatıyor. Yapay zekâ sistemlerinin dayandığı matematiksel altyapıyı, gelişim öyküsünü, insan beyni dediğimiz doğal bilgisayarın çalışması hakkında verdiği emarelerini, günümüz uygulamalarının nasıl çalıştığını ve nerelerde tıkandığını, oluşturduğu felsefi tartışmaları, insanlığa olumlu/olumsuz etkilerini keyifli bir dille anlatıyor. Yapay zeka konusunu ele alarak yazdığı için en çok okunan kitaplar listesinde olmaya haketti. 🙂

Sarı Zarf – Akın Birdal

“Yakın Tarih Dizisi“nin ilk kitabı “Sarı Zarf“, okur karşısına Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı‘nda çıktı. Kendi yaşam öyküsünü başta Türkiye‘de insan hakları olmak üzere hep en ön sıralarında yer aldığı demokrasi ve özgürlük mücadelesinin son yarım yüzyıllık tarihine ilişkin aktarıyor.

Üç Kız Kardeş – İclal Aydın

İclal Aydın’ın yazdığı bu kitap, yaşama dair her şeyi aile bağlarından yola çıkarak duygusal bir özle aktarıyor. 2018 yılında yayımlanıp kısa zamanda büyük ses getiren bu eser toplam 372 sayfadan oluşuyor…
“Bir mutsuzluk hikâyesi değil; neşeli günleri yâd ede ede iyiliğe dönüşün hikâyesi. İyileşmenin yolculuğu…”

En çok okunan kitaplar adlı listemizin sonuna geldik. Yakında yeni çıkan okunası kitap, en iyi kitaplar, kişisel gelişim kitapları hakkında öneri listelerimiz olacak. Takip edebilirsiniz…

Yazar hakkında

Kyraphus

1 Yorum

Yorum yapmak ister misin ?