Teknoloji

Elektrikli Arabaların Geleceği Nedir?

‘Bir damla petrol, bir damla kandan daha değerlidir.’ Winston Churchill

20. yüzyılın en önemli politikacılarından birinin söylediği dürüst olduğu kadar acımasız olan bu söz aslında Ortadoğu’da yıllardır dinmek bilmeyen kanın en önemli sebeplerinden birisi.

Petrol birçok sektörde özellikle otomotiv sektöründe oldukça kıymetli bir yere sahip. Petrole olan ilginin zamanla artması, haliyle petrol ihraç eden ülkelerin de zenginliğini zamanla artmasına sebep oldu. Peki petrolün sürdürdüğü bu krallık ne zaman sona erecek?

Artık etkilerini de hissetmeye başladığımız küresel ısınmanın, dünyada fosil yakıtların oluşturduğu her türlü kirliliğin gözle görülür bir şekilde artması ve en önemlisi de petrolün fosil yakıtlar içerisinde yer alması nedeniyle çok yakın bir zaman sonra tükenecek olması bilim adamlarını yenilebilir enerji kaynaklarına yöneltiyor.

Son zamanlarda bir hayli yaygınlaşan, kullanımı için alt yapısının özellikle gelişmiş ülkelerce hazırlanmaya başlanan elektrikli otomobiller, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların da etkisiyle hem firmaların hem de tüketicilerin yoğun ilgisiyle karşı karşıya.

Özellikle Çinli firmalarca geleceğine umutla bakılan elektrikli otomobillerin çevreyle de dost olduğu iddia ediliyor. Hem hava kirliliği hem gürültü kirliliği oluşturan benzinli ve dizel otomobillerin yerini alacağını iddia ediyorlar.

Bir dakikalık şarjla beş km gidebilen bu otomobiller, şebeke elektriği ile şarj olabiliyorlar. Bu durum elbette akıllara alt yapının bunun için yeterli olup olmadığı sorusunu da getiriyor.  Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasının ardından çoğunluğun aynı anda şarj ettiği vakitlerde, örneğin gece, şebekeler bunu kaldırabilecek mi?  Ekonomistlere göre ilerleyen dönemlerle tüm dünyada benzin fiyatları tırmanmaya devam edecek. Peki elektrik fiyatları ne olacak? Bu ve benzeri birçok soru hem üreticinin hem de tüketicinin merak ettiği noktalar.

Dünyada yavaş yavaş elektrikli otomobiller için istasyonların kurulması, vergilerin düşürülmesi elektrikli araçlara olan talebi yükseltiyor. Ancak ülkemizde henüz elektrikli araçlar için kurulan istasyonlar son derece sınırlı sayıda.

Maliyetlerinin düşürülmesi ve yeterli alt yapının sağlanmasıyla tüm dünyada elektrikli otomobillere olan ilginin artması bekleniyor.

Yazar hakkında

Kyraphus

Yorum yapmak ister misin ?