Blogging

Blog Nasıl Açılır ?

Merhaba, Bugün; Blog Nasıl Açılır, blog açabileceğimiz siteler hangileridir, gibi sorular üzerinde duracağım.

Blog açarak fikirlerinizi, gezilerinizi, uzmanlık alanınız hakkında edindiğiniz deneyimlerinizi internette kolaylıkla paylaşabilirsiniz. ” Blog nasıl açılır ?” sorusunun cevabı eskiden karmaşık kodlardan ve site tasarlamaktan geçiyor diyorduk. Günümüzde ise blog açmak instagram ya da twitter açmak kadar kolay bir şeydir. Yarım saatinizi ayırarak kolay bir şekilde blog açabilirsiniz.

Blog açabilmeniz için blogger, tumblr, wordpress kullanabilirsiniz. Bu internet sitelerine üye olabilir, sitenizin temasını ayarladıktan sonra gönderilerinizi paylaşabilirsiniz.

1.Adım: Blog İçin Konu Seçimi

Blogunuzun hangi konu hakkında olacağını belirlerken ilgi alanınıza uygun bir konuyu seçmeniz başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır. İnsanlara anlatmayı sevdiğiniz, içselleştirdiğiniz bir konu hakkında içerik üretirken zorlanmazsınız. Blogunuzun başarılı olabilmesi için sıkça kaliteli içerik üretmenizde fayda var.

2.Adım: Blog İçerikleri İçin Platform Seçimi

Blogunuzu oluşturmak için seçebileceğiniz çok sayıda ücretli ve ücretsiz platform vardır. Tumblr, blogger ve wordpress bu platformlardan en bilinenleridir. Tumblr daha çok gençlere hitap eden bir site iken wordpressi kurumsal firmalar da tercih etmektedir. WordPress günümüzün en popüler ve en çok kullanılan altyapılar arasındadır. Size tavsiyemiz bu 3 site arasından wordpressi seçerek, zamanla bloğunuzdan para kazanma ihtimalinizi arttırmanızdır.

3.Adım: Blog İsim Seçimi

Bloğunuz için isim seçerken; bloğunuzun ileride popüler olabileceğini düşünerek seçin. Akılda kalacak, telaffuzu kolay ve kısa isimler bloğunuzun itibarı için yararlı olacaktır. Bloğunuz için aldığınız domainler .com ya da .net gibi güvenilir ve popüler uzantılar barındırsın. İyi bir isim seçmeniz insanlara bloğunuz hakkında ön bir bilgi verir. Bloğunuzda paylaşacağınız gönderilerinizi yansıtan bir isim seçin. Seçtiğiniz ismin Türkçe karakterler içermemesine dikkat edin. Günümüzde Türkçe karakterler kullanılabilir olsa da, hosting kurulumu ve dns ayarlarında pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz.

4.Adım: Hosting Seçimi

Blog açarken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri hosting seçimidir.

Hosting; bir web sitesini barındırma işlemidir. Hosting alırken; ihtiyaçlarınızın ne olduğunu iyi belirlemelisiniz. Hedefinizi, yapacağınız paylaşımlar ile ulaşacağınız kitlenin büyüklüğü, hangi tür dosyaları barındıracağınıza, ihtiyaç duyacağınız özel yazılımlara karar verdiğinizde nelere ihtiyacınız olduğu ortaya çıkacaktır. Bloğunuz için hosting seçerken şirketlerin müşreti memnuniyetlerine ve fiyat performans oranına mutlaka göz atınız.

Hosting hakkında daha fazla detay için ” Hosting nedir? Windows ve Linux Hosting farkları nelerdir ? ” adlı yazımızı okumalısınız.

5.Adım: Domain ve Hosting Alma

Domain web sitesinin tanımlanarak tarayıcı üzerinden erişiminin sağlandığı isimdir. Alan adları ücretsiz satın alınamamaktadır. Domain satın almadan önce aklınızdaki alan adının daha önce alınıp alınmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer sorguladığınız domain daha önce başka biri tarafından alınmışsa domainin müsait olmadığı gözükecektir. Limitsiz, Limitsiz plus ve limitsiz pro seçenekleri ile çok sayıda hosting paketi vardır. Bu sitelerde her paketin aylık fiyatı, dosya depolama alanı, aylık trafik limiti, kaç e-posta hesabı açabileceğinizi, kaç veri tabanı ekleyebileceğinizi, kaç adet dosya barındırabileceğiniz gibi detaylar bulunmaktadır.

 

Domain ve hosting alma işleminizden sonra wordpress kurulumunu gerçekleştirerek bloğunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bugünkü yazımda blog nasıl açılır tarzı sorular üzerinde durdum. Umarım işinize yaramıştır.

Yazar hakkında

İsmail Acaboga

Üniversite öğrencisiyim araştırma yapmayı seviyorum bulduğumuz bilgileri sizlerle paylaşmak için böyle bir site kurmayı planladık. sizlerden desteginizi bekliyorum.Türkçe karakter sıkıntım var bunun için sizlerden özür diliyorum okudugum bölüm gereğince türkçe karakter kullanımını azalttım.

Yorum yapmak ister misin ?