SEO

Backlink nedir ? Backlink Sorgulama Siteleri

SEO uzmanlarının dilinde olan bu ünlü backlink, sahiden sanıldığı kadar faydalı mı yoksa internet sitelere zarar verdiği de oluyor mudur? Bugünkü yazımızda Backlink nedir ? Backlink Sorgulama sitelerine gerek var mıdır ? Backlinkte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? Sitemize zarar veren backlinklerden nasıl kurtuluruz ? gibi soruların cevapları üzerinde konuşacağız. İlk olarak;

Backlink Nedir ?

Backlink; bir siteden başka bir siteye link verilmesi demektir. Başka bir deyişle sitenizin referans olarak göstermesi backlink denir sorusunun net cevabıdır. Backlink sayesinde arama motorlarının botları sitenizi daha çok ziyaret eder ve üst sıralara çıkmanızı sağlar. Backlink almadan önce sitenizin hedefini belirledikten sonra hedef kelime konusunda özgün yazılar paylaşmalısınız. Backlink kalıcı olması gerekmektedir. Backlink aldığınızda ömürlük olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Sitenizi yükselttikten sonra backlinklerin kalkması sitenizin kalıcı ve ani bir düşüşe yol açabilir.

SEO çalışmalarında da backlink tercih edilmesinin nedeni bir sitenin sıralamalarda yükselmesinde katkı sağlar. Bilhassa alakalı anahtar kelimelerde alınan kaliteli backlink’ler arama neticelerinde üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur. Ama bunun aşırı bir şekilde yapılması spam işlem olduğu izlenimi uyandırabilir. Siteler için en faydalı backlink çalışması tabii yollardan alınan backlinklerle üst sıralara çıkmasıdır. Ters takdirde üst sıralara çıkmaya çalışırken, en alt sıralara düşebilirsiniz.

Backlink Sorgulama Siteleri

Günümüzde birçok backlink sorgulama sitesi bulunmaktadır. Bunların en çok kullanılanları içinde ahrefs bulunmaktadır. Fakat sitenize backlink veren tüm domainleri bulmak için böyle alengirli şeylere girmeye gerek yok. Google Search Console Sayesinde İç ve dış bağlantıları kolayca inceleyebilirsiniz. Hem kullanımı da basittir. Türkçe olması da bir hayli işimize geliyor.

Yeni Google Search Console’a girdikten sonra sol menüde altlara doğru “Bağlantılar” butonu göreceksiniz. Oraya tıkladığınızda iç ve dış bağlantıları kolayca inceleyebilirsiniz. Yani google da backlink sorgulama siteleri aramanıza gerek kalmıyor.

Eğer başka bir sitenin backlinklerine bakmak için backlink sorgulama sitesi önerisi arıyorsanız: semrush, ahrefs yada ücretsiz olan smallseotools.com‘u tercih edebilirsiniz.

 

Backlinkte Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yalnızca kendi alanınızdaki internet site veya bloglardan değil, kaliteli sitelerden de backlink almanız fayda sağlayacaktır.
  • Daimi dofollow link almanız zarar veren olacaktır.
  • Yeni olan sitenize backlink çalışması yapılmamalıdır. Kaliteli içerikler üretildikten sonra link çalışmalarına başlanmalıdır.
  • Sitenizin alt bölümünde yer alan link’lerin yeni sitelere aşırı derecede uygulanması Google botları tarafından ‘Spam’ olarak idrak edebilir.
  • Natürel Backlink en kaliteli yol olarak görülüyor. Bunu gerçekleştirmek için de oldukça kaliteli içerik üreterek insanlara yarar sağlamalısınız.

Son güncellemeden sonra nofollow backlinklerin yararının arttığı gözlenmiştir. Kaliteli içerik girişlerinden sonra nofollow backlink çalışması yapabilirsiniz.

Zarar veren Backlinklerden Kurtulma Yolları

Zarar veren backlinklerden kurtulmanın tek sağlıklı yolu vardır. “Google Search Console” aracılığıyla yapılır.
Bu tür linkleri yönetemiyorsanız silmek için tek çözüm “google disavow” bağlantı reddetme aracını kullanmaktır.

Disavow aracı, backlinkleri reddederek kolayca kurtulabileceğiniz google aracıdır. Böylelikle bu tür sitelerin zarar veren tesirlerini ortadan kaldırmış olursunuz. Bu arac sayesinde önceden savunmasız olan sitelere bir savunma sistemi oluşturulmuştur.

Bugün Backlink nedir ? Backlink sorgulama sitelerine gerek var mı ? Gibi sorular üzerinde konuştuk. Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere…

Yazar hakkında

Kyraphus

15 Yorumlar

Yorum yapmak ister misin ?