Tasarım

Autocad Nedir ? Autocad Nerelerde Kullanılır ?

Merhaba, bugün Autocad Nedir ? Autocad Nerelerde Kullanılır ? Sorularıyla başlıyoruz:

” Computer Aided Desing açılımı olan yani Türkçe’si bilgisayar destekli çizim anlamına gelmektedir. 1980’lerin başında Autodesk şirketinin geliştirdiği bilgisayar alt yapılı bir tür tasarım programıdır. 750 eğitim merkezi tarafından olumlu dönüş alarak başarı belgeleri elde etmiştir.  AutoCad programı aracılığı ile hiçbir araç gerece gerek kalmadan sanal ortamda tüm mimari, dekorasyon ve mühendislik gerektiren 2D, 3D çizimleri gerçekleştirebilmektesiniz.” diyerek Autocad Nedir ve Autocad Nerelerde kullanılır sorularına net bu paragrafı cevap olarak sayabiliriz. Peki Autocad Programının Avantajları Nelerdir ?

AutoCad Programının Avantajları

  • Yapılan çizimler üzerinde yapılan yanlışlıklar veya değişimlerde basit bir şekilde değişiklik yapmanızı sağlar.
  • Tasarımlarınızda manuel çizimlerinizde yapamayacağınız kadar hassasiyet gösterir ve çizimlerinizi daha detaylı bir hale getirir.
  • Birçok ölçek ile çizimlerinizi yaparken ayırdığınız zamanı en aza indirir.
  • Aynı anda birden fazla projeye geçiş sağlayabildiğiniz için başka projelerden alıntılar yapabilirsiniz.
  • Çizimlerinizde geometrik durumların daha kolay tasarlanabilmesini sağlar.
  • Müşterilerin son dakika isteklerini anında ekleyebilir veya proje bozulmadan çıkara bilmesini sağlar.
  • Daha hızlı sunum yapabildiğiniz için müşterileriniz size daha hızlı teklifler sunacak ve detayları göstererek en doğru teklifleri alacaksınızdır.
  • Dokümanlarınızın kalitesi normalden daha yüksek performans verecektir.
  • En önemlisi ise kağıt kalem kullanmadığınız için zamandan ve malzemeden tasarruf edeceksiniz

AutoCad Nerelerde Kullanılır?

Mühendislik ve mimarlık gerektiren çizimler:  Mimarlar, mühendisler, Tasarımcılar genellikle AutoCad programını kullanırlar. Çizimlerinde zamanla beraber daha detaylı iş çıkardıkları için hatayı en aza indirip daha profesyonel iler çıkarmaktadırlar.

Makine mühendislikleri: Makine teknikerleri, makine mühendisileri ve makine üreticileri genelde bu programı kullanarak hataları en az seviyeye indirirler. Ayrıca geometrik açısından geniş olduğu için daha detaylı çalışmalar yapmaktadırlar.

Mobilyacılık: Son dönemlerde mobilyacılık sektörüne verilen önemin arttığından dolayı mobilya tasarımlarının önemi de oldukça arttı. AutoCad programında da görsellik anlamında daha belirgin ve ince ayrıntılara dokunulabildiği için mobilya tasarımcıları tarafından tercih ediliyor.

Elektronik:  Şalter ve elektrik akımı yollarının şemalarının çizimleri genel olarak a4 ve a3 sayfalarına çizildiği için sayfalarca emek harcamanız gerekmekte ayrıca eski projelerdeki çizimleri almanız için tekrardan çizim yapmanız gerekiyor. Tam bu esnada AutoCad devreye girerek hem zamandan kazandırıyor hem de eski projelerinizdeki çizimleri kopyalayabiliyorsunuz.

Umarım “Autocad Nedir ? Autocad Nerelerde kullanılır ?” başlıklı yazımız işinize yaramıştır.

Yazar hakkında

Kyraphus

Yorum yapmak ister misin ?